Wednesday, August 27, 2014

öylesine

Öylesine

Öylesine diye başlık attım. Çünkü sadece bir anlık bir düşünceyi yazıp, sonra üzerine düşüneceğim.
Bir devlet ne zaman büyük olur? Sıradan bir cümle. Amerika'yı büyük yapanlardan biri ordusudur. Bu fikir tartışma bile gerektirmez. Peki ordusunu kimler oluşturuyor? Son zamanlarda sıkça duyduğumuz özel kuvvetler denilen paralı askerler. Veya çeşitli ülkelerin, farklı ırk ve dinden Amerika için savaşan askerleri.

Peki biz de bir Amerika sayılabilir miyiz?
Bu noktada şunu düşünebiliriz. Bir ülkeler sıralaması varsa. Türkiye de bazı ülkeler için çok gelişmiş bir ülke. Bazı ülke vatandaşları için, kendi ülkesinde yaşamaktansa Türkiye'de yaşamak daha iyi.
Bazı nedenlerden dolayı Afrika'da askerimiz var. Bu nedenle bir çok Afrikalı da ülkemizde. Bazı nedenler dolayı birçok Iraklı, Suriyeli ülkemizde. Bunlardan Türkiye'de kalmak ve ülkesine dönmek istemeyene yok mu?
Tabi ki vardır. 
Bizim neden farklı ırklardan, farklı ülkelerden gelmiş askerlerden oluşan birliklerimiz olmasın? Örneğin, Suriyelilerden Türkiye'de kalmak isteyenlerden bir askeri birlik oluşturulabilir. Bu kişilere Türkiye Vatandaşlığı, Paralı asker olması, çocuğuna bedava eğitim, maaş ve artılar, ev verilebilir.
Bu şekilde Iraklı gönüllülerden bir birlik, Suriyeli gönüllülerden birlik, Türkmen gönüllülerden bir birlik, Afrikalı gönüllülerden bir birlik kurulabilir.
Bu birliklerin silahlarının tamamı Türk yapımı olması bizim için daha iyi olacaktır.
Sonuçta Türk Ordusu paralı asker almak istemiyor mu? Tam profesyonel asker kendisi yetiştirir.
Düşünce garip gelebilir. Ama büyük devlet ordusunda bulunan farklı ırklardan, farklı ülke vatandaşlarından belli olur. İngiltere'nin ordusu tamamen İngilizlerden mi oluşuyor? Peki Fransanın?No comments:

Post a Comment