Wednesday, June 4, 2014

#sigorta #SOMA #kamugörevlileri

Sigorta, Hayat sigortası

Biz dile kolay 76 milyon nüfuslu bir devletiz-mişiz. Eğer iyi kullanılırsa, demek ki çok güçlü bir ülkeyiz. İyi niyetli olunursa, zengin bir ülkeyiz. Ülkemizdeki olayları tartışmak gereksiz. Her gün haberlerde asker, öğretmen, imam öllümlerini izliyoruz. Belki bir çoğunun farkında bile değiliz. SOMA bize gerektiğinde 76 milyonun insanlara değer verebildiğini gösterdi.
Peki ne yapabiliriz? Basit çözümler, basit çareler geliyor insanın aklına.
Sigorta sistemi kurabiliriz. Her maden çalışanını, her risk taşıyan bölgedeki öğretmeni, kamu çalışanını, askeri sigortalayabiliriz. Sigortaya DENETMENLİK yetkisi verebiliriz. Yaşam sigortası yapılan bir madeni sigorta denetlesin. Ölümcül bir kazada sigorta minimum ölenin yakınına bir ev, bir araba parası veya bir ev ve bir araba verirse (ki bunu daha fazla uygun buluyorum). Bununla birlikte en az 250 bin TL gibi bir rakam ve ömür boyu ayda 1500 TL aylık verirse. Sigorta denetmenleri sanırım bu parayı vermemek için tüm önlemleri alırlar.
Asker ve risk taşıyan bölgeler biraz daha farklı. Ama onlar da bu güvenceyi hak ediyor. 1.5 milyon askerimiz varmış. Sanırım 150 veya 200 bini riskli bir bölgededir. Neden onların her birine çelik yelek veremiyoruz? Kalekol iyi bir adım. Yenilenen askeri araçlar iyi bir adım. Ama yine de onları daha iyi korumalıyız. Arkalarında bıraktıklarını düşünmeden hareket edebilmeliler. Arkalarında bıraktıklarına kendi çocuklarımızdan daha iyi bakmalıyız. Polis, asker fark eder mi? Bizim güvenliğimiz için dışarıdalar.Onların kendilerini güvende hissetmeleri hepimizin görevi. Onlara en iyi imkanları sağlayamıyor muyuz biz 76 milyon?
Belki kendi içlerinde devlet desteğiyle bir sigorta fonu oluşturmamalılar. Doktor, öğretmen, imam için de aynısı yapılmalı. Şu anda aklıma gelmeyen tüm kamu görevlileri için. Her riskli bölgelere gönderilen görevli devlet tarafından YAŞAM SİGORTASI kapsamına alınmalı. Özel sektörde görevliyse, özel sektör bu sigortayı yapmalı. Yurt dışına gönderilenler bile. Yurt dışına gönderilen her mühendis, akademisyen, öğretmen yaşam sigortası yapılmalı.
Bir yerden başlamak lazım. 76 milyon olmamız iyi niyetli bir şeyler yapmıyorsak pek de önemli değil.

Örneğin Öğretmenler. Devlet öğretmenler için bir sigorta fonu oluşturur. Her öğretmen bu fona 5 TL aylık yatırır. Devlette her 5 TL'ye 5 TL verir. Devletteki bir banka, A bankası yönetiminde bir HAYAT SİGORTASI fonu oluşturulur. Urfa'da veya Aydın'da bir öğretmen görev esnasında ölürse yakınına Sigorta fonu bir ev, bir araba verir. 250 bin TL nakit yardım yapar. Aylık bağlar. Çocukları 22 yaşına gelinceye kadar okul masraflarını karşılar. Çocuklara burs verir.
Olmaz mı?
Siz neyi uygun buluyorsunuz? Öğretmen, Doktor, Vali, Kaymakam, Asker, Polis, İtfayeci için neyi uygun buluyorsunuz?
Zaten bu fonu kendileri oluşturmuş olacaklar. Zaten bu fonu yöneten banka çok para kazanacak. Bu fon her ay öğretmenlerden, öğretmen fonu için para alacak. Polisten polis fonu için para alacak.

Tabi iyi niyet şart. Bir de bu fonun yöneticileri mutlaka çalışma koşullarını olabildiğince güvenli tutmak için raporlar hazırlatmalı. Ölümleri, can kayıplarını azaltmak için denetlemelerde bulunmalı.

İYİ NİYETLİ BİR 76 MİLYON HAYAL EDİYORUM.No comments:

Post a Comment