Sunday, April 13, 2014

Adalara Metro #ibb @iBBKadirTopbas @ibbBeyazmasa @Kadir__Topbas

Adalar'a Metro

http://www.sabah.com.tr/Gundem/2014/04/13/kostebek-tarihi-ana-hazir

"Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Marmaray Projesi'nin kardeşi olarak nitelendirilen Avrasya Tüp Tünel Projesi'nde 14 metre yüksekliğe sahip dev köstebeğin montajının tamamlandıklarını belirterek, "Çok yakında İstanbul Boğazı'nın altını delmeye başlıyoruz" dedi."

Yukarıdaki haberi okurken Adalar a da neden metro yapılmaz diye düşündüm. Hafif Metro nun olacağı, hatta her adayı da birbirine bağlayacak bir metro hattı Adalar ı daha İstanbul içine dahil edecek. Oradaki turizm potansiyelini daha kullanılabilir hale getirecektir.
Metro inşaatının başlamasıyla adalarda oteller kendilerini yenileyeceklerdir. Mutlaka daha büyük oteller adada açılacaktır. Yoğun kış koşullarında nasıl dönüleceğini bilemeyince insanlar adaya tatile veya yemek yemeye gitmiyorlar. Ama metroyla birlikte adadaki her restaurant yaz, kış değerli olacaktır.

Tabi ki adalarda yine araba yasak olmalı. En fazla elektrikli ve boyutu ufak araçlara izin verilmeli. Ve mutlaka sadece ada için bu elektrikli araçlara belirli bir sınırlama getirilmeli. Örneğin Adalar belediyeleri bu elektrikli araçları işletmeli. Bu elektrikli araçlarda bir taksi durağı oluşturulmalı ve sınırlı sayıda taksi burada hizmet vermeli.
Fayton lara özel bir önem verilmeli.

Ada vapurları insan taşımaktan çok nostaljik bir tur haline dönüşmeli. Hiç bir vapur da olamayan  Osmanlı veya farklı kültürel motifler olmalı üstlerinde. Belki belirli zamanlarda canlı müzikle vapur hareket etmeli. Unutmayın tek bir gitar veya tek bir keman da canlı müziktir. Bir çok öğrenci var. Mutlaka müzik. Müzik. Müzik.

Belediye dükkanlara belirli standartlar getirmeli. Boyasız, çiçeksiz, bakımsız ev kalmamalı. Bu tadilat işlemlerinde adaya özel indirimler olmalı.

Ve mutlaka adadaki ağaçlı ve yeşil alanlar şu andakinden bile çok hale getirilmeli.

İşte Metro Adayı böyle güzel bir yer haline getirebilir.

Hayal güzel şey...

Ama her proje bir hayalle başlar.

Günümüz Türkiye'sinde her proje hayali gerçekleşebilir.

1 comment:

  1. Sizinle ayni fikirdeyim kardes. Adalara mutlaka metro yapilmali.

    ReplyDelete