Friday, March 21, 2014

Kurt Seyit ve Şura #kurtseyit #sura #nerminbezmen #FarahZeynepAbdullah #bradpitt #legendsofthefall

Kurt Seyit ve Şura


http://guncelhaber2014.blogspot.com.tr/2013/08/kurt-seyt-shura-kitap-ozeti-nermin.html

Kitabın Adı: Kurt Seyt & Shura
Kitabın Yazarı: Nermin Bezmen
Kitabın Karakterleri: Kurt Seyt, Mürivet, Emine, Leman, Fikriye, Necmiye, Yorgo, Şükran, Aziz Çavuş, Yahya, Mehmet Bey, Osman Bey, Baba Eminof, Tomas, Gazi Mustafa Kemal, Sabahattin,


- ÖZET -
1924 Baharında Kurt Seyt Shura’ dan ayrılır ve Muraka’sı (Mürivet) ile yeni bir hayata başlar. İstanbul’da Beyoğlu’nda Kırım Lokantası adında bir işletmeyi çalıştırmaya başlar. Kurt Seyt ve karısı Beyoğlu’nun bu canlı, cıvıl cıvıl hayatına ayak uyduramamaktadır. Eşi hamile kalır doğum zamanına yakın eşinin annesi Emine evlerine taşınır. Evdeki çatışma artar. Aileye Leman isminde bir kız çocuğu katılır. doğum ile birlikte evde kendini terk edilmiş hisseden Kurt Seyt bir süre evden uzaklaşır. Mürivet bazen kendisi bazen Kurt Seyt’in akrabaları yolu ile kocasını bulur, evine döndürür.
Kaynak: http://guncelhaber2014.blogspot.com.tr/2013/08/kurt-seyt-shura-kitap-ozeti-nermin.html#ixzz2wdotKgTf
http://tr.wikipedia.org/wiki/Kurt_Seyit_ve_%C5%9Eura_(dizi)Legends of the Fall

http://en.wikipedia.org/wiki/Legends_of_the_Fall


http://www.imdb.com/title/tt0110322/
Legends of the Fall is a 1994 American epic drama film directed by Edward Zwick and starring Brad Pitt, Anthony Hopkins, Aidan Quinn, Julia Ormond, and Henry Thomas. Wikipedia

Release date: January 13, 1995 (USA)

Director: Edward Zwick

Story by: Jim Harrison

Awards: Academy Award for Best Cinematography, Bronze Wrangler for Theatrical Motion Picture

Screenplay: Susan Shilliday, William D. WittliffNeden Legends of the fall?

Dizinin reklamlarını gördüğüm ilk gün bu filmi anımsadım. Reklamlara dikkat ettikçe olay örgüsünün çok benzeştiğini hissettim. Neden hissettim diyorum. Çünkü olay örgüsü paralel gitse de aynı değil.
Seyit (Kıvanç Tatlıtuğ) savaşa gitmeden önce evde yaşadığı olaylar, Tristan (Brad Pitt) ın da evde yaşadığı olaylarla paralellik gösteriyor. Ama Tristan o kadar şaşalı bir balo salonu görmüyor.

"Sick of the betrayals the United States government has perpetrated on the Native Americans, Colonel William Ludlow retires to a remote part of Montana with One Stab, a Cree friend, where they build a ranch. Accompanying them are hired hand Decker; Decker's Cree wife, Pet; and their daughter, Isabel Two. Ludlow's wife, Isabel, does not adapt to the harsh winters and moves to the East Coast.
Ludlow has three sons: Alfred, the eldest, is responsible and cautious; Tristan is wild and well versed in American Indian traditions; Samuel, the youngest, is educated but naive and constantly watched over by his brothers.
At age 12, Tristan touches a sleeping grizzly bear. The bear awakens and slashes at Tristan, injuring him, but he stabs at the bear's paw and cuts off a claw.
As the boys grow up, Samuel returns from Harvard with his fiancée, Susannah Fincannon. She finds Tristan captivating but loves Samuel. Before they can marry, Samuel tells his family that he is leaving for Calgary to join the Canadian Expeditionary Force and aidBritain in the fight against Germany. Much to their father's displeasure, Alfred and Tristan also depart."
Source:  http://en.wikipedia.org/wiki/Legends_of_the_Fall

Aslında en çok benzerlik olan noktalar Tristan'ın sevdiği kızı Samuel alıyor.
Seyit in sevdiği kızı da Birkan Sokullu (Petro Borinsky) alacak gibi görünüyor.

Seyit te savaş sırasında sevdiği kızdan koparılıyor. Tristan da.

legends of the fall u izlemeden karakter yapılanmasının benzerliğini, olayların paralelliğini anlamanız gerçekten güç.

Dizi gittikçe yapısal olarak legends of the fall a yaklaşıyor.

Eğer Seyit te aşkının başkasıyla evlendiğini görüp Tristan gibi dağılır ve bir süre boş gezip sonra başka bir kızla evlenirse...
Ve başka kızla evlenmesine rağmen Petro nun oyunlarından tıpkı Tristan ın Samuel in oyunlarından kurtulamadığı gibi kurtulamayıp evlendiği kız da ölürse...

Olay döngüsünün ne kadar birbirlerine yaklaştığını ve Legends of the fall filminin "benzeri" "paraleli" "yapısal olarak aynısı" dizisini izlediğinizi fark edeceksiniz.

Filmi izleyin ve kararı kendiniz verin.
No comments:

Post a Comment