Sunday, March 18, 2012

Suskunlar Dizisi ve Esinlenmeler

Suskunlar Dizisi ve EsinlenmelerÖncelikle bazı kelimelerin karşılıklarını size Türk Dil Kurumu sözlüğünden hatırlatmak istiyorum.

http://www.tdk.org.tr/
esinlenmek    
(-den) Bir şeyden ilham almak, içine doğmak, mülhem olmak.
öykünmek 
-e
1. -e Birinin yaptığı gibi yapmak, birine veya bir şeye benzemeye çalışmak, taklit etmek
"Ölçümüz ve ölçütümüz, varsa yoksa Batı. Batı'ya öykünüyoruz." - T. Dursun K


Bu hatırlatmalardan sonra belki de çok severek izlediğiniz "Suskunlar" dizisinin isminin bile esinlenimiş olduğunu söylersem, bunu fark ettiniz mi? diye sorarsam fazla sorun olmaz sanırım. http://www.suskunlarizletv.com/ 

"Suskunlar" birçok açıdan "Sleepers" http://en.wikipedia.org/wiki/Sleepers_(film)  filmiyle benzerlikler taşamakta. Dizinin çekilmesi ve değindiği konuya kesinlikle karşı olmadığımı tekrar belirtmek istiyorum.
Ama tiyatroyu bu kavram karmaşası olmadığı için daha çok seviyorum. Açık yüreklilikle, bu oyun şu kitabın, şu oyunun esinlenmesi diye biliyorlar. Demeyenler kendileri bilir. Esinlenmek kötü bir şey değil. Kopya olmadığı sürece.
"Sleepers" http://en.wikipedia.org/wiki/Sleepers_(film)  http://www.imdb.com/title/tt0117665/ gerçekten iyi bir filmdir. Mahkeme sahneleri de gayet iyiydi. IMDb'de hala 7,4 lük bir derecesi var. Film 1996 yapımı. "Suskunlar" dizisinde olduğu gibi, yoksa tam tersini mi söylesem? "Sleepers" da olduğu gibi, bir suç nedeniyle çocuklar belirli bir süreliğine "hapse" atılmışlardır. Çıktıklarında şanslarını intikamdan yana kullanacaklardır. "Sleepers" da peder (Robert De Niro) onlara destek çıkmıştı. Bakalım "Suskunlar"da bu önemli rolü kim alacak. Dustin Hoffman'ın Rolünü Murat Yıldırım almış. Orjinal'de olduğu gibi bölselerdi rolü daha iyi olurdu.

Güzel bir esinlenme veya öykünme.

Filmi izlemeyenler, dizi olmuş halini izleyecekler. 

http://www.imdb.com/title/tt0117665/

http://en.wikipedia.org/wiki/Sleepers_(film)

1 comment:

  1. Her şeye rağmen Sarp Akkaya ' nın oyunculuğu ve küçük çocukların oyunculukları için izlenir. Salya sümük izliyoruz.

    ReplyDelete