Tuesday, November 29, 2011

sonuçta hayaller, Yerli otomobil

Yerli oto

TV izlerken aklıma gelip de geçemeyenler, sonuçta hayaller
Volkan Işık’ın Volki Car’ı neden Türkiye’nin otomobili olmasın. Otomobil concept olarak çok iyi bir dizayna sahip tam bir şehir otomobili olabilir. Çok ufak değişikliklerle 4 kapılısı da üretilebilir. İlk akla gelen küçük otomobillerden Ford Fiesta veya en ünlülerinden biri olan Mini gibi sportif bir şehir otomobili Türkiye’nin ilk üreteceği otomobil olabilir. Böyle ufak bir araba 1200 cc’lik ufak bir benzinli motorla piyasaya çıkabilir. 1600 dizel motor üzerine uygulanabilir. Bu Konsept otomobili yapan Volkan Işık, elbette ki yarış deneyimlerini kullanarak Türkiye’ye ait, %100 yerli bir motor da dizayn edilmesine büyük katkılar da bulunabilir. Bu tip başlangıçlar devlet eliyle, belki de Volkan Işık hiç aklından bile geçmiyor olabilir, başlatılabilir. Eminim ki Volkan Işık çok ufak bir bütçeyle yılda 2000 ila 5000 arası otomobil üretebilir ve ilk etaplarda İstanbul, Ankara, İzmir, Adana gibi büyük şehirlerde servis hizmeti vererek satış yapabilir. Kısa bir sürede bu satışların katlanarak artacağına eminim.
Böyle zamanlarda önemli olan fikirleri geliştirmek, zaman zaman, gerekirse devlet eliyle bu kişileri teşvik etmek gerekliliğidir. Hiç aklında olmayanları bile bu işe katmak, ilerleme için önemli bir meziyet olur.
İnşallah diyerek bitirmek istiyorum.

 http://www.volkicar.com/
VOLKICAR Teknik Özellikler
Motor
1251 cc, sıralı 4 silindirli, benzinli, DOHC, hava soğutmalı,
4 karbüratörlü, 115 HP
Şanzıman
5 ileri vitesli (sıralı tip, manuel), elektrikli geri vites
Aktarma
%100 kilitli diferansiyel, arkadan çekiş
Ağırlık
530 kg
Ağırlık/Güç oranı
4.6 kg/HP
Boyutlar (u/g/y)
302/160/135 cm
Dingil mesafesi
1915 mm
İz genişliği
1600 mm
Şasi:
Orijinal tasarım, tubular
Süspansiyon
Orijinal tasarım, önde çift salıncaklı bağımsız, arkada rijid aks,
ayarlanabilir amortisörler
Frenler
Önde disk, arkada kampana
Gövde (iç/dış)
Orijinal tasarım, kompozit plastik
Lastik (Lassa)
Orijinal tasarım,205/60 13
Jant (CMS)
Orijinal tasarım,13 inç x 6 inç


"FIA (Uluslararası Otomobil Federasyonu) kurallarına uygun olarak hazırlanan VOLKICAR’ın şasisi tubular yapıya sahip. 42 mm ve 32 mm çelik çekme borudan imal edilen güvenlik kafesi, sürücünün güvenliğini en üst düzeyde tutuyor. Alt gövde ve üst gövdesi kompozit plastikten üretilen VOLKICAR’da küçük yapısına karşın yüksek performansı nedeniyle 115 HP gücündeki Yamaha motosiklet motorunun tercih edildiğini söyleyen Volkan Işık, yılda 60 adet VOLKICAR üretmeyi hedefliyor." (from arabamcom)Göstermelik bir arama değilse bir araba yapma ideali, kesinlikle Volkan Işık'ın arabası seri üretim çin düşünülmeli. 

Yerli araba kavramaını iyi anlamalıyız. Tamamen Türkiye'de yapılacak, satışının tüm geliri Türkiye'de kalacak bir otomobil olmalı. 

Gerçekten merak ediyorum. 1200 cc'lik bir motoru Türkiye'de hiç kimse yapmayı beceremiyor mu?
Seri olarak üretmeyi becerebilecek teknolojimiz gerçekten mi yok?

No comments:

Post a Comment