Tuesday, March 1, 2011

Nasıl bir #Medya istiyoruz? #kadın #handesoral #kelebek

Nasıl bir Medya istiyoruz?

Basit mantıkla yola çıkıp, az sözle anlatmak istiyorum.
Gazetelerin kağıt halindeki hallerinin yaptıklarını biraz olsun anlamaya çalışabilirim. Ama Net üzerinde yaptıklarına anlam vermek çok zor. Doğal soru, ne yapıyorlar? Gazetelerde yayım aşamasında, yönetim kadrosunda, yazar olarak ve bir çok farklı pozisyonda kadınlar çalışıyor. Biliyoruz ki, kadın resmi olmadan gazete satmaz anlayışını benimsemiş insanlar var. Net te yayınladığınız gazetelere neden bunu yapıyorsunuz. Yapıyorsunuz sayfanın neden en üst kısmında bunu yapıyorsunuz. Burada çalışanlar neden buna itiraz etmiyorlar. haberlerimizle var olalım. İlle bu resimleri koyacaksak, galeriler yapalım. Bakmak isteyen doyasıya baksın. Haber okumak isteyeni de engellemeyelim. Bunu söyleyen erkeklerden çıkmadığı gibi sanırım kadınlardan da çıkmıyor. bir tavır alıp, kadının bir satış aracı olarak kullanılmasını engellemek istemiyorlar sanırım. Yazar olanların köşelerinde bunu açıklama fırsatları var. Neden sadece haber okuyamadığımızı açıklama fırsatları var. Kedilerini okuyoruz, bebeklerini okuyoruz. Net teki gazetelerde neden kadın resimleri ön planda, bir de bunun yorumunu okuyalım. Nerde taraf olduklarını ve neyi boykot edebileceklerini görelim.
Gazetelerde resimlere tabi ki karşı değilim. İçeriğe yönelik resimlerin fazlalaşması taraftarıyım. Hatta TV'de yayınlansın denilen bir çok tartışmanın net ortamında arşivlenmesi de güzel olur. ama insan vücudu bir satış malzemesi olarak, en azından gazete için kullanılmamalı.

Ön sayfa güzellerine HAYIR! Haberimi istiyorum.Not: yorum yapan olursa yazının altına eklerim.


Hürriyet Gazetesi internet sitesine yazdığım:

(Monday, November, 24,2014)
Merhaba,
Lütfen gazetenizin internet sitesindeki açık erkek ve kadın resimlerine biraz daha dikkat edin. İnternet te her şeyi yapmak kolay. Bu resimleri +18 ibaresi koyabilir. Ve resmi görmek isteyenleri farklı bir sayfaya yönlendirebilirsiniz. Hatta o sayfaya da +18 uyarı koyabilirisiniz. Çocukları gazete okumaya yönlendirirken, onları onaylamayacağımız görüntülere maruz bırakmamalıyız. Gazete olarak bu sorumluluğu taşıyacağınıza inanıyorum.

Teşekkürler.


Cevap:

(November, 25, 2014, 10:20 AM)
Değerli Okurumuz,
İlettiğiniz her türlü görüş ve önerilerinizin bizler için çok değerli olmasının bilinciyle bu fırsatı bize sunmanızdan ötürü duyduğumuz memnuniyeti belirtmek isteriz.
Talebiniz kayıt altına alınarak ilgili birimlere yönlendirilmiştir.
Hürriyet Gazetesi’ne göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.
Saygılarımızla
Soru, görüş ve önerileriniz için her gün 09.00-22.00 saatleri arasında hizmet veren 0850 266 04 44 numaralı Hürriyet Okur İletişim Hattı’mızı arayarak ya da ( okuriletisim@hurriyet.com.tr ) adresine e-posta göndererek bizlerle iletişime geçebilirsiniz.


Nasıl bir Medya istiyoruz?

Bir kadın olarak, bir insan olarak haklı değil mi? Bir plajda veya her hangi bir yerde çekilecek bir resminizin izinsiz olarak gazeteye koyulmasının önüne kim geçecek? Hangi etik değerler uygulanıyor?
Gazetecilik etiği yok mu?


2016/03/25/ Hürriyet Kelebek gazetesine buyuk tepki


No comments:

Post a Comment